Çözüldü Ekstra Kasa Fanı Takarken Desteğe İhtiyacım Var!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

isikcelaal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Selamlar,

Çok şükür yeni bilgisayarım bugün geldi. Kasadakilere ek olarak bir adet ekstra D-RGB fan almıştım. Kasada aynı fandan 3 adet ön tarafta bulunuyor. Ben bu ekstra fanı arka tarafa takmak istiyorum.

Kendim bayağı kurcaladım ancak kablolamaları sizlere sormadan çok bozmak istemedim. Ben bu ekstra fanı diğer fanlarla birlikte nizami olarak çalışacak şekilde (gerek hızı gerek ışıkları olsun) ne şekilde bağlayabilirim?

Yani hepsini MSI yazılımı ile senkronize bir şekilde kontrol edebilmek istiyorum. Nelere dikkat etmeliyim? Ayrıca kasada normalde arka taraf boş olacaktı ama sanırım kıyak yapıp bir adet siyah fan yollamışlar, bunu söktüm. Bu ekstra fanı da kasada uygun bir yere bağlayabilirsem (tabi mümkünse) süper olur. Böylece önde 3, arkada 1 ve üstte (sıvı soğutma fanları) 3 fan olmuş olmak üzere toplam 7 fan olmuş olur.

Ben bu siyah fanı belki zemine bağlayabilirim diye düşündüm. Kasanın ve fanların detaylarını ve resimlerini paylaşıyor olacağım. Dışarıdan ekstra bir kablo falan almama gerek kalmaz umarım ama öyle bir gereklilik görünüyorsa onu da söyleyebilirseniz çok iyi olur. Siyah fanın nereye bağlandığını biliyorum ve onu muhtemelen kendim hallederim eğer yeri uygun görünüyor derseniz.

Diğer ekstra RGB fanın kablo uçları çok farklı olduğu için onunla nasıl ilerleyeceğimi bulamadım. Ancak o fana güç vermeyi başardım, ışıklarını halletmem gerekecek (fanı direkt ana karta bağladım, belki buna gerek olmadan arka taraftan bir yerlere düzenlice kolayca bağlanabilir. Ben emaneten rastgele bağladım test için). Lütfen bilmeniz gereken görmeniz gereken detaylar olursa yazın seve seve paylaşırım. Konuya zaten birkaç tane önceden çektiğim ve isimlendirdiğim fotoğrafı ekleyeceğim sizlere referans olması için.

Anakart:

Kasa:

DRG-B Fan:

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    1 MB · Görüntüleme: 20
  • 2.png
    2.png
    934.6 KB · Görüntüleme: 19
  • 3.png
    3.png
    779.8 KB · Görüntüleme: 19
  • 4.png
    4.png
    1 MB · Görüntüleme: 19
  • 5.png
    5.png
    830.3 KB · Görüntüleme: 19
  • 6.png
    6.png
    2 MB · Görüntüleme: 17
  • 7.png
    7.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 19
  • 8.png
    8.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 18
  • 9.png
    9.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 19
  • 10.png
    10.png
    1,016.9 KB · Görüntüleme: 20
Moderatörün son düzenlenenleri:

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Hocam görsellerin arasında kontrolcüyü ya da anakart bağlantınız varsa onu göremedim. Yani sizin basic fanlarınız nereye bağlı şuan onu bi iletebilir misiniz

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Kasanızda normalde kontrolü geliyor diye biliyorum eğer öyleyse diğer fanlar ile aynı yere takılabiliyor ve kontrol edilebiliyor olması lazım.

KS

isikcelaal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Hocam görsellerin arasında kontrolcüyü ya da anakart bağlantınız varsa onu göremedim. Yani sizin basic fanlarınız nereye bağlı şuan onu bi iletebilir misiniz
evet hocam onların resmi yok. Nereye bağlı olduklarını ben bile bilmiyorum, kablolarla çok oynamamıştım. Gerekiyorsa çekip atabilirim tabi neler lazımsa

KS

isikcelaal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Kasanızda normalde kontrolü geliyor diye biliyorum eğer öyleyse diğer fanlar ile aynı yere takılabiliyor ve kontrol edilebiliyor olması lazım.
doğrudur hocam diğerleri birbirine bağlı olabilir. Çok aşırı kablo olduğu için düzgün bakamadım henüz. Mecbur bozulacak diyorsanız bozup bakmaya çalışabilirim. Kontrolcü aktif muhtemelen

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Tam emin değilim ama doğru ise ön taraftaki fanların kabloları kasanın arka tarafında alttaki kablo kırışıklığına doğru gidiyor. Çok dağınık olmasa oraya bakın derdim ama orada bulmak zor olur gibi.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
evet hocam onların resmi yok. Nereye bağlı olduklarını ben bile bilmiyorum, kablolarla çok oynamamıştım. Gerekiyorsa çekip atabilirim tabi neler lazımsa
Fanların kablolarını takip edin komple sökmeye gerek yok kontrolcüyü atsanız yeter, genelde 2 girişi oluyordu fanların(güç ve rgb) 3 görünce şaşırdım

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
@ugur.gozaydin hocam siz phanteks kasaları daha iyi bilirsiniz, incelemelerde kontrolcü göremedim ben 3 pin kablosu ile çoğaltma mı yapılıyor fanlar için mesajlar birbirine girmeden bi el atalım :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Görseldeki phanteks fanın 3 girişi gözüküyor 2 tanesi yeterli geliyormu, genel olarak bir güç bir rgb şeklinde oluyordu sanki fanlar hocam
Hangi versiyonundan bahsediyorsunuz? DRGB olmayan versiyonundaki fanlarda diğer RGB fanlarda 4 pin PWM fanlar ve LED olanda 3 pin ARGB kabloları var ki kontrolcüsüne bağlı. Aşağıya PDF dokümanı atıyorum kendiniz kontrol edebilirsiniz.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Hangi versiyonundan bahsediyorsunuz? DRGB olmayan versiyonundaki fanlarda diğer RGB fanlarda 4 pin PWM fanlar ve LED olanda 3 pin ARGB kabloları var ki kontrolcüsüne bağlı. Aşağıya PDF dokümanı atıyorum kendiniz kontrol edebilirsiniz.

Kullanıcı kontrolcüyü attığında daha net anlaşılacak sanırım, klavuzdan anladığım kontrolcünün güç ve anakart bağlantısı olması yeterli geliyor. Yeni alınan fanın uygun olan kabloları da kontrolcüye takıldığında montaj tamamlanacak.

KS

isikcelaal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Merhabalar, uğraşıyorum gelişme olunca yazacağım. Kontrolcü henüz göremedim ama kabloları çok ayırmadım henüz. Yeni fanı diğer fanlardan birinin kablosuna bir şekilde bağlayıp ışık almayı başardım. Gücü de zaten anakarttan almıştım. Ama çok garip bir düzenek ve çirkin. Daha doğru bir yolu vardır muhtemelen bakmaya devam edeceğim. Kabloları bir daha asla ayrılmayacakmışçasına sabitlemişler plastik kelepçe koparmakla uğraşıyorum bir yandan. İnşallah güzelce halledip düzgünce bağlayabilirim. Kontrolcü gerçekten var mı emin değilim ama @ugur.gozaydin hocam var diyorsa vardır herhalde. İyice kabloları ayırmadan bulmak imkansız gibi duruyor çok fazla kablo var iyi işçilik yapmışlar

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Hocam sizin kasa cennet benimkinden sonra :) Biraz takip edin sökmesenizde ulaşırsınız alt taraf bağlı değildir muhtemelen korkmayın

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-08-30 at 22.21.04.jpeg
    WhatsApp Image 2022-08-30 at 22.21.04.jpeg
    156.7 KB · Görüntüleme: 14

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Merhabalar, uğraşıyorum gelişme olunca yazacağım. Kontrolcü henüz göremedim ama kabloları çok ayırmadım henüz. Yeni fanı diğer fanlardan birinin kablosuna bir şekilde bağlayıp ışık almayı başardım. Gücü de zaten anakarttan almıştım. Ama çok garip bir düzenek ve çirkin. Daha doğru bir yolu vardır muhtemelen bakmaya devam edeceğim. Kabloları bir daha asla ayrılmayacakmışçasına sabitlemişler plastik kelepçe koparmakla uğraşıyorum bir yandan. İnşallah güzelce halledip düzgünce bağlayabilirim. Kontrolcü gerçekten var mı emin değilim ama @ugur.gozaydin hocam var diyorsa vardır herhalde. İyice kabloları ayırmadan bulmak imkansız gibi duruyor çok fazla kablo var iyi işçilik yapmışlar
Kasa P500A DRGB sürümüyse kasada ön panel portların orada gizli bir RGB kontrolcü var. Fanlar SATA POWER kablosu ile kontrolcüden güç alabiliyor bağlantısını yapacaksınız. Fanlar PWM değil o modelde büyük ihtimalle tam emin değilim ama sorun yok bu konuda. 3 pin |.|| şeklinde ucu kapalı LED kabloları olmalı kasada, anakarta montaj için aşağıda işaretledim nasıl bir kablo olduğunu.

innerside2ssd.jpg

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri