Monitör Satın Alacaklar İçin Rehber.

antiviral

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
aynen öyle ve rampage benq asus veya aoc gibi kaliteli bir marka olsaydı rampage olanı alın derdim fakat rampage genel olarak çoğu ürünü rezalet olan bir markadır bunlardan örnek verecek olursak : oyuncu koltukları , mouseları kulaklıkları ve bir çok ürününü test etmiş birisi olarak kötü bir marka olduğunu söyleyebilirim..

Bunasıl peki hocam. bir fikrinizi alabilirmiyim. şimdiden teşekkür ederim.

dr.luciano

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Selam Arkadaşlar Çoğu Kişi Monitör Almadan Önce Çok Fazla araştırma yapıyor ve araştırdıkça kafası karışıyor , acaba ucuz olan va paneli alsam sorun çıkarmı tn alsam renkler çok soluk olurmu ips alsam ışık sızması vs olurmu diye düşüncelere kapılıyorlar, çok bilgisi olmayan arkadaşlar için böyle bir rehber oluşturmak istedim umarım işinize yarar.

VA PANEL : , VA Panellerde çok fazla ghosting oluyor çünkü ips ile tn panelin ortası bir panel gibi düşünün ve siyah renkleri çok iyi bir paneldir ama size önerim va panelden tamamen uzak durmanız ve birde kavisli va panel alırsanız çok fazla ghostinge maruz kalırsınız beni rahatsız etmez demeyin arkadaşlar gözlerinizde ilerde sorun yaşayabilirsiniz. Size tavsiyem va panelden her zaman uzak durmanız.

TN PANEL : En hızlı panel türüdür esporcuların bir çoğu tn panel kullanmaktadır esporcular için tasarlanmış bir panel türü bana göre , fakat şöyle bir durum varki tn panel en kötü renk doygunluğuna sahip panel türüdür , renkler soluk gelecektir eğer profesyonel espor düşünmüyorsanız veya esporcu değilseniz çok almanızı önermem, eğer sürekli fps oyunları oynuyorsanız tn panel satıp alıp ekran kartının ayarlarından renk ayarlarından birşeyler yapabilirsiniz soluk durmaması için.

IPS PANEL : Renkleri En canlı ve en doygun panel türüdür , ayrıca neredeyse tn kadar hızlıdır . Monitör alan bilgili kişilerin genellikle tercihi ips panel olmaktadır , ghosting durumu tn panel kadar iyi olmasada çok az ghosting vardır markadan markaya değişiklik göstersede çopu ips panelde ghosting yaşamazsınız artı olarak ips panellerde hem oyun hem iş hem tasarım için vs en uygun panel türü diyebilirim fakat ufak bir sorun varki neredeyse tüm ips panellerde ışık sızması ve ışık kanaması denilen bir sorun var ışık sızması örneğin oyunda veya film izlerken siyah ekran geldi siyah ekrandayken ekranda beyazlıklar olabilir çünkü ips paneller gündüz için tasarlanmış diyebiliriz fakat aşırı fazla yoksa göze batmayacak kadar hiçbir sorun yaratmaz ve şunuda belirtelim ışık sızması veya kanaması ilerde artmaz sadece üretim ile alakalı kronik bir sorundur kafaya takmanızı gerektirecek bir sorun değildir , size tavsiyem monitör alırken ips panel dışında panel almamanız .

Bonus : Açıklamasında 1 MS MPRT Yazan monitörlerde bu ne demektir ?
Cevap : Mprt modunu açtığınızda monitör gerçek 1 ms olur fakat bu modu açtığınızda parlak kısılır ve renkler solar ancak böyle gerçek 1 ms olarak kullanabilirsiniz ,Eğer Bu mod açılmadan kullanılırsa monitör yüksek ihtimalle 1 msin üstünde bir msdir mprt modunu açmadan gerçek 1 ms olarak kullanamazsanız fakat bu çokta sorun olmayacaktır ips panel alarak bunu düşünmeyebilirsiniz.

Bonus 2 : 1 MS GTG : Gerçek 1 ms olarak gelir ek bir ayarla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır ve 1 ms gtg yazan monitörler çok hızlıdır ghostingin neredeyse 0 olduğu monitörlerdir bunlardan biriside :

MONİTÖR ÖNERİLERİM :
Esporcu Olanlar Veya Olmayı Düşünenler İçin En Hızlı TN Panel Monitörler :

Hem Oyun Hem Her Türlü İş İçin IPS Panel Monitör Önerileri :

27 İnç İçin Öneriler :

27 İNÇ 2K :

Konunun Tamamını Okuyan Herkese Teşekkür Ederim , Umarım Kafanızdaki Soru İşaretleri Gitmiştir Böyle Bir Aydınlatmaya Tüm Forumun İhtiyacı Vardı Diye Düşünüyorum.
güzel bir çalışma olmuş. emeğine sağlık...

KS

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224

Bunasıl peki hocam. bir fikrinizi alabilirmiyim. şimdiden teşekkür ederim.
hocam tek kelime ile harika bir monitör , ayrıca şunuda es geçmeyelimki normal ips panel değil *fast ips * yani normal ips panelden çok daha iyi kesinlikle alınır fakat daha ucuza benzerleride var hocam alta bırakacağım .

• 170 Hz 1 ms 400 cd/m² 1000:1

güzel bir çalışma olmuş. emeğine sağlık...
teşekkürler hocam :)

Son düzenleme:

antiviral

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
hocam tek kelime ile harika bir monitör , ayrıca şunuda es geçmeyelimki normal ips panel değil *fast ips * yani normal ips panelden çok daha iyi kesinlikle alınır .

• 170 Hz 1 ms 400 cd/m² 1000:1

teşekkürler hocam :)
eyvallah kral cansın. Teşekkür ederim yorumun için.

KS

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
eyvallah kral cansın. Teşekkür ederim yorumun için.
rica ederim hocam ayrıca altneratif olarak bunlarıda önerebilirim asus olanın fiyatı daha uygun bunuda alabilirsiniz :

rica ederim hocam ayrıca altneratif olarak bunlarıda önerebilirim asus olanın fiyatı daha uygun bunuda alabilirsiniz :

ilk linkteki ile sizin attığınızın tek farkı bunun 350 cd/m² olması onun 400 cd/m² olması ve birisinin normal ips birisinin fast ips olması

Son düzenleme:

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874

ilk linkteki ile sizin attığınızın tek farkı bunun 350 cd/m² olması onun 400 cd/m² olması sizin yerinizde olsam attığım ilk linktekini alırdım
Hocam öneri yaparken biraz markalaradamı baksanız?

KS

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
Hocam öneri yaparken biraz markalaradamı baksanız?
nasıl yani? Asus kötü bir markamı hocam

ilk linkteki ile sizin attığınızın tek farkı bunun 350 cd/m² olması onun 400 cd/m² olması ve birisinin normal ips birisinin fast ips olması , sizin yerinizde olsam attığım ilk linktekini alırdım
bunların dışındada f/p olarak bunu öneririm 144 hz ama güzel bir monitör :

gerçek 1 ms gtg 2k 165 hz :

antiviral

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6

ilk linkteki ile sizin attığınızın tek farkı bunun 350 cd/m² olması onun 400 cd/m² olması ve birisinin normal ips birisinin fast ips olması , sizin yerinizde olsam attığım ilk linktekini alırdım
vg27wq modeli aldım şuan iade ile uğraşıyorum. :D sağlam olsun bütçem o ilk attığıma yettiği için onu aldım. olumsuz yorum görmedim onun hakkında o yüzden o olsun istedim. teşekkür ederim tekrardan.

KS

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
anladım hocam birde asus rog strix olan sanırım 144 hz geliyor monitörün ayarlarından hız aşırtma ile 170 hz yapıyorsunuz bildiğim kadarıyla öyle karşılaştırmalara alttaki linkten bakabilirsiniz :

vg27wq modeli aldım şuan iade ile uğraşıyorum. :D sağlam olsun bütçem o ilk attığıma yettiği için onu aldım. olumsuz yorum görmedim onun hakkında o yüzden o olsun istedim. teşekkür ederim tekrardan.

anladım hocam birde asus rog strix olan sanırım 144 hz geliyor monitörün ayarlarından hız aşırtma ile 170 hz yapıyorsunuz bildiğim kadarıyla öyle karşılaştırmalara alttaki linkten bakabilirsiniz :

1667768878400.png

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
nasıl yani? Asus kötü bir markamı hocam
Sadece asusmu önersiniz? Sadece panel türüne, kaç hz olduğu, çözünürlüğüne ve inçine bakarak güzel, alınır vs denemez. Her markanın ürettiği panel farklı. Mesela rampage ucuz olur ama çok ölüpixel ghosting olur. Konunuz güzel ellerize sağlık ona lafım yok tabiki. Bu arada bir ürünü kullanmadığınız için onu eleştirmemezlik yapmayın. Mesela rampage kullanmadınız ama kalitesiz biliyoruz, direkt kalitesiz almayın deyin gitsin. Mesela ben 4090 kullanmadım ama çok iyi diyebiliyorum. Fps oyunları oynuyor diye sırf yüksek hz önermeyede gerek yok bence. Tn paneli hiç önermeyelim, almışken insalar ıps alsın bence.(Bu yazı eleştri yazısı değil konuya katkı yazısı, bilgi vermek gibi düşünün.)

bunu beğendim bu arada :D

KS

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
Sadece asusmu önersiniz? Sadece panel türüne, kaç hz olduğu, çözünürlüğüne ve inçine bakarak güzel, alınır vs denemez. Her markanın ürettiği panel farklı. Mesela rampage ucuz olur ama çok ölüpixel ghosting olur. Konunuz güzel ellerize sağlık ona lafım yok tabiki. Bu arada bir ürünü kullanmadığınız için onu eleştirmemezlik yapmayın. Mesela rampage kullanmadınız ama kalitesiz biliyoruz, direkt kalitesiz almayın deyin gitsin. Mesela ben 4090 kullanmadım ama çok iyi diyebiliyorum. Fps oyunları oynuyor diye sırf yüksek hz önermeyede gerek yok bence. Tn paneli hiç önermeyelim, almışken insalar ıps alsın bence.(Bu yazı eleştri yazısı değil konuya katkı yazısı, bilgi vermek gibi düşünün.)

bunu beğendim bu arada :D
Hayır tabiki hocam tek asus önermedim , yukarıya çıkarsanız görürsünüz zaten sadece güzel olduğunu söyledim , onun dışında monitörde başarılı markalar acer msi aoc benq lg ve unuttuğum bir kaç marka daha var , ve ayrıca şimdi 240 hz ve tn panel olduğu için nasıl bir monitör olduğundan emin değildim yanlış bilgi vermek istemedigim icin yorum yapmadım o yüzden ve monitör alırken üretici markaya ve panel kalitesine dikkat ederek alınması gerek zaten ve kontrast oranlarına vs ve zaten bunlarada bakarak öneri yapıyorum ayrıca sizede katılıyorum :)

antiviral

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6

Ekli dosyayı görüntüle 10908
Biliyorum hocam. Zaten 144 ile 170 arasında pek bir seyin fark edecegini sanmıyorum. O yüzden 2k da 144hz gayet yeterli benim için. Delta renk hassasiyeti vs de var. Renkler daha net ve tepki süresi daha hızlı diye biliyorum ama Yanlış olmasın. Hem amd hem nvidia ekran kartlarina uyumlu. Bilmiyorum çok araştırdım ama içime sinen bu oldu.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri