RTX 3060 Sistemde Oyunlarda FPS Düşüşü Oluyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Abi psuyu değiştirdim ama hala kasıyo
Size zaten demiştim, kesin çözüm olmayabilir ama o AIGO marka PSU 'dan kurtulmak her türlü avantajdır diye. Çözülmemesi kötü ama sistemdeki iyi olmayan bir parçayı yenilemiş olduğunuz.

Bir toparlayalım neler yaptınız şuana kadar yazın üzerine yapmadıklarınızı bir konuşalım.

KS

kayrakkus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Şu anda ramleri test ettim olumlu çıktı hardisk ssd falan onları test ettim olumlu çıktı psuyu değiştirdik sıkıntı yok ekran kartı driveri falan güncel biosu güncelleyemedim biosu güncellemeye çalışıcam

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Şu anda ramleri test ettim olumlu çıktı hardisk ssd falan onları test ettim olumlu çıktı psuyu değiştirdik sıkıntı yok ekran kartı driveri falan güncel biosu güncelleyemedim biosu güncellemeye çalışıcam
RAM 'leri ve ve SSD diski hangi yazılımlarla test ettiniz? BIOS 'u güncellemeyi denedikten sonra tekrar yazın. Birde benim aklıma CPU veya anakart arızası fikri oturmaya başladı ki CPU olma ihtimali yüksek gibi, eğer BIOS işe yaramazsa. Garantisi varsa garantiye yollamanız iyi olacaktır BIOS işe yaramazsa.

KS

kayrakkus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Tamam abi Ramleri windowsun kendi yazılımıyla test ettim ssd yide criystal disk info ile

KS

kayrakkus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
RAM 'leri memtest86 ile test eder misiniz. En iyi test sonucunu bu yazılım veriyor. SSD diskin kendi yazılımı varsa yazılımından SMART verilerini paylaşır mısınız.
Abi memtest 86 ile yaptım sıkıntı çıkmadı ssdmin kendi yazılımı yok

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Memtest86 temiz çıktıysa ve SSD diskin CrystalDiskInfo yazılımında bir sorunu çıkmadıysa geriye sadece anakart ve işlemci kalıyor. Ekran kartından şüphelenmedim çünkü NVIDIA kartlar kolay kolay arıza yapmıyorlar ama işinizi garantiye almak isterseniz onu da servise yollayın. CPU + MB + GPU bu 3 bileşeni test ile sorun var mı yok mu anlayamayız. Anca servis veya başka ürünlerle sizin sistemde denenmeliler. Örnek aynı anakartta başka işlemci denenmeli sorun yine aynıysa aynı işlemciyle başka anakart denenmeli sorun yine aynıysa aynı anakart + CPU ile başka ekran kartı denenmeli.

KS

kayrakkus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Abi böyle bir hata adlım başlangıçta biosu güncelledikten sonra xmp yaptım @ugur.gozaydin

Ekli dosyalar

• 20220613_214953.jpg
    20220613_214953.jpg
    5.1 MB · Görüntüleme: 6
KS

kayrakkus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
gelmeye devam ediyor her yeniden başlangıçta oluyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Büyük ihtimalle güncel BIOS sürümü bu belleğin XMP ayarlarıyla bir çakışma oluyor ve doğru OC yapamıyor belleği. OC işini manuel deneyebilirsiniz ama öncesinde size tavsiyem XMP ayarını kapatıp deneyin bir sistemi. BIOS işe yaramamış mı FPS drop oluyor mu bir bakalım. RAM frekansı düşük olduğundan toplam FPS azalacak ama burada amaç DROP oluyor mu onu test etmek zaten.

KS

kayrakkus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Büyük ihtimalle güncel BIOS sürümü bu belleğin XMP ayarlarıyla bir çakışma oluyor ve doğru OC yapamıyor belleği. OC işini manuel deneyebilirsiniz ama öncesinde size tavsiyem XMP ayarını kapatıp deneyin bir sistemi. BIOS işe yaramamış mı FPS drop oluyor mu bir bakalım. RAM frekansı düşük olduğundan toplam FPS azalacak ama burada amaç DROP oluyor mu onu test etmek zaten.
Tamam

KS

kayrakkus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Abi XMP yi kapattım o hata gelmedi şimdi oyun testleri yapıcam

KS

kayrakkus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Daha az sıklıkla yine frop giriyor eskisi gibi bir zaman geçince girmeye başlıyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
%100 emin değilim ama bana anakart veya işlemci sıkıntılı gibi gelmeye başladı. Özellikle anakart gibi düşünüyorum. Bence artık servis yolunu deneme zamanı.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri