Çözüldü Rx580 calismiyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

invictus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
Arkadaslar merhaba elim ayağım titriyor az önce kartın fanları ara sıra temassızlık yapiyor diye peceteyle fanlari temizledim tozunu aldım ve ekran kartinin ortasindaki bakır boruya sadece dokundum meraktan simdi karti takiyorum kartin fanlari donmuyor ve rgbsi yanmiyor görüntü yok anlayan arkadaslar lutfen yardimci olsunlar

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Statik akım geçmiş olabilir elinizden sisteme.

Statik akım boşaltma için aşağıdaki yöntemi bir deneyin.

1 : Sistemin tüm güç kablolarını sökün ve tüm kasadaki kabloları kasadan ayırın.
2 : Bir kontrol kalemiyle işlem yapacaksınız, eğer kontrol kalemi nasıl bir şey bilmiyorsanız aşağıda resmini ekliyorum.
3 : Kontrol kalemini Power Konnektör üzerindeki 3 adet çıkıntı olan bölüme ikili kombinler ile ara bağlantı şeklinde kontak yapıp kontrol kaleminin tepesindeki metal kısma parmağınızı değdirin ve 40 saniye kadar bu işlem sırasında sistemi açan POWER tuşuna basılı tutun. Daha sonra aynı şekilde diğer ikili uca kontak yapıp işlemi tekrar edin.
4 : Sisteminizi döngüyü tamamlayınca, bağlantılarını yapıp açabilirsiniz.

Kontrol Kalemi :
ekran-alintisi2-png.2595

Power Konnektör :
ekran-alintisi-png.2596

KS

invictus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
Statik akım geçmiş olabilir elinizden sisteme.

Statik akım boşaltma için aşağıdaki yöntemi bir deneyin.

1 : Sistemin tüm güç kablolarını sökün ve tüm kasadaki kabloları kasadan ayırın.
2 : Bir kontrol kalemiyle işlem yapacaksınız, eğer kontrol kalemi nasıl bir şey bilmiyorsanız aşağıda resmini ekliyorum.
3 : Kontrol kalemini Power Konnektör üzerindeki 3 adet çıkıntı olan bölüme ikili kombinler ile ara bağlantı şeklinde kontak yapıp kontrol kaleminin tepesindeki metal kısma parmağınızı değdirin ve 40 saniye kadar bu işlem sırasında sistemi açan POWER tuşuna basılı tutun. Daha sonra aynı şekilde diğer ikili uca kontak yapıp işlemi tekrar edin.
4 : Sisteminizi döngüyü tamamlayınca, bağlantılarını yapıp açabilirsiniz.

Kontrol Kalemi :
ekran-alintisi2-png.2595

Power Konnektör :
ekran-alintisi-png.2596
Hala calismiyor

KS

invictus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
IMG20220903194528.jpg
karti slottan cikarinca fanlar donmeye basliyor
IMG20220903194559.jpg

KS

invictus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
Çalışıyor mu anlamadım. Son attığınız resimde fan dönüyor.
Diyorum ya kart ekran karti slotuna taktigimda fanlari donmuyor slottan cikarinca sadece fan dönuyor rgbsi yanmiyor ve görüntü vermiyor ama ara sıra oluyor mesela az once cikardim slottan ama fan dönmemişti

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Diyorum ya kart ekran karti slotuna taktigimda fanlari donmuyor slottan cikarinca sadece fan dönuyor rgbsi yanmiyor ve görüntü vermiyor ama ara sıra oluyor mesela az once cikardim slottan ama fan dönmemişti
Akım boşaltma işe yaramadı ve kartın bağlantılarında da sorun yoksa kartta bir arıza olmuş gibi duruyor. Böyle uzaktan anca ezbere konuşabilirim ve teori üretebilirim. Sistemden gücü kesin direkt prizden. Kartı dışarıda statik elektrik oluşturmayacak bir şey üzerinde minimum 10-15dk. tutun. Plastik bir şey olabilir üzerinde tutacağınız yer. Sonra tekrar takın bakalım ne olacak.

KS

invictus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
Akım boşaltma işe yaramadı ve kartın bağlantılarında da sorun yoksa kartta bir arıza olmuş gibi duruyor. Böyle uzaktan anca ezbere konuşabilirim ve teori üretebilirim. Sistemden gücü kesin direkt prizden. Kartı dışarıda statik elektrik oluşturmayacak bir şey üzerinde minimum 10-15dk. tutun. Plastik bir şey olabilir üzerinde tutacağınız yer. Sonra tekrar takın bakalım ne olacak.
Peki tamir ettirebilecegim istanbulda bir yer var mi eger sorun cikarsa max 200-300tlye

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Uğur hoca kartı pc çalışırken söküyor galiba çok yanlış bir şey eğer öyleyse bir de kart ekstra güç girişli sanırım pcie kablosu takılı ve sistem açıkken kartı söküyor hissine kapıldım görüntüye göre

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Peki tamir ettirebilecegim istanbulda bir yer var mi eger sorun cikarsa max 200-300tlye
Sorun kartta mı değil mi bilemeyiz böyle. Önce dediğimi yapın işe yaramazsa çevrenizde varsa bir tanıdık ekran kartını deneyebileceğiniz bir sistemi olan kartınızı bir deneyin. Hatta sizin sistemde başka kartta deneyebilirseniz oda iyi olur.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Uğur hoca kartı pc çalışırken söküyor galiba çok yanlış bir şey eğer öyleyse bir de kart ekstra güç girişli sanırım pcie kablosu takılı ve sistem açıkken kartı söküyor hissine kapıldım görüntüye göre
Öyle bir şey yapmıyordur herhalde. Ben hiç bu açıdan bakmamıştım.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Öyle bir şey yapmıyordur herhalde. Ben hiç bu açıdan bakmamıştım.
son resimde eğer riser takılı değilse o fanlar kart o açıdayken nasıl çalışıyor ona takıldım iki fotoğraf arasına bunu yazmış "karti slottan cikarinca fanlar donmeye basliyor" acaba sistemi kapatıpta mı çıkardığında dönüyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
son resimde eğer riser takılı değilse o fanlar kart o açıdayken nasıl çalışıyor ona takıldım iki fotoğraf arasına bunu yazmış "karti slottan cikarinca fanlar donmeye basliyor" acaba sistemi kapatıpta mı çıkardığında dönüyor
Ben o resme hiç dikkatli bakmadım direkt fan yapraklarına takılmış gözüm döndüğünü görünce. Elinde ve fanlar dönüyor evet. Orada ciddi bir hata var.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Sistemi kapatın tüm güç kablolarını sökün anakarta bağlı kabloları ekran kartına bağlı pcie kablosu varsa sökün sonra ekran kartını sökün ve ışıklı bir ortamda ekran kartının anakarta takılan yuvasının net bir fotoğrafını koyun hem arka hem ön herhangi birşey varsa temizlemeyin kartta bir de anakartta ki kartı taktığınız yuvanın fotoğrafını çekin yakmış olduğunuz bir şey var mı görelim fiziksel olarak

KS

invictus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
Sistemi kapatın tüm güç kablolarını sökün anakarta bağlı kabloları ekran kartına bağlı pcie kablosu varsa sökün sonra ekran kartını sökün ve ışıklı bir ortamda ekran kartının anakarta takılan yuvasının net bir fotoğrafını koyun hem arka hem ön herhangi birşey varsa temizlemeyin kartta bir de anakartta ki kartı taktığınız yuvanın fotoğrafını yakmış olduğunuz bir şey var mı görelim fiziksel olarak
Hocam discord verirseniz daha iyi olur burdan çok zor olucak dedikleriniz şeyleri tam anlamıyorum çünkü

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
517
Hocam discord verirseniz daha iyi olur burdan çok zor olucak dedikleriniz şeyleri tam anlamıyorum çünkü
discord luk bir durum yok şimdi sadece pc yi kapatın güç kablosunu prizden çekin hatta çoklu prizse ana fişi çekin anakartta ki tüm kabloları sökemiyorsanız sadece ekran kartı üsünde ki pcie kablosunu sökün kartı çıkarıp çok ışıklı bir yerde aydınlık yani fotoğrafını çekin arka ön olarak anakarta giren kısmın ve temizlemeyin direk foto bir de anakarta takılan yuvanın

KS

invictus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
discord luk bir durum yok şimdi sadece pc yi kapatın güç kablosunu prizden çekin hatta çoklu prizse ana fişi çekin anakartta ki tüm kabloları sökemiyorsanız sadece ekran kartı üsünde ki pcie kablosunu sökün kartı çıkarıp çok ışıklı bir yerde aydınlık yani fotoğrafını çekin arka ön olarak anakarta giren kısmın ve temizlemeyin direk foto bir de anakarta takılan yuvanın
IMG20220903204212.jpg
IMG20220903204221.jpg
IMG20220903204228.jpg
IMG20220903204212.jpgslotta bir sey oldugunu dusunmuyorum cunku 2.slottada denedim aynı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri