Sistem Montaj'ına yardım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Video eski ama mantık ve menüler hala aynı. BIOS dosyasını TUF GAMING B550-PRO buradan indirin ve FAT32 olarak biçimlendirilmiş bir USB belleğe arşiv içinden çıkan .CAP ile biten dosyayı atın. Gerisi video üzerinden yapılabilir.

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6

Video eski ama mantık ve menüler hala aynı. BIOS dosyasını TUF GAMING B550-PRO buradan indirin ve FAT32 olarak biçimlendirilmiş bir USB belleğe arşiv içinden çıkan .CAP ile biten dosyayı atın. Gerisi video üzerinden yapılabilir.
Youtubedan anakart modelinizi yazıp bakabilirsiniz içerik var birazda balık tutmayı öğretelim demi :)
Yapacağım şimdi. Fazla soru soruyorum bende farkındayım da yanlış bir şey yapmak istemiyorum o yüzden özür dilerim :((

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Buraya kadar zor bela geldim ya aşırı stresli bi şey.
Hocam alakasız ama birşey sormak istiyorum işlemci soketini açmak için hani metal çubuğu geriye açıyoruz ya benim anakartım geldi ve denedim çok kolay çekildi çubuk İzlediğim videolarda sanki çekmek için insanlar zorlanıyormuş gibiydi sizin de böyle mi anakart ?Çok kolay oldu şaşırdım yani.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Bios konusu insanları hep korkutur ama yanlış markaya ait ya da modele ait bios indirip yüklemeye çalışmadıkça ya da elektrik gitmedikçe bir problem olmuyor usb belleğinizde de sıkıntı olmasın çok bios güncellemesi yaptım hiç bir zaman bir sıkıntı yaşamadım.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Hocam alakasız ama birşey sormak istiyorum işlemci soketini açmak için hani metal çubuğu geriye açıyoruz ya benim anakartım geldi ve denedim çok kolay çekildi çubuk İzlediğim videolarda sanki çekmek için insanlar zorlanıyormuş gibiydi sizin de böyle mi anakart ?Çok kolay oldu şaşırdım yani.
Havalar sıcak sökette plastik yapıda esneme ve gevşeme payı olabiliyor yeni aldıysanız şüpheniz varsa seri numarasından garantisini sorgulayın herhangi bir servis kaydı var mı diye, ikinci el se zaten normaldir çalışıyorsa zaten sıkıntı yoktur sürekli aç kapa yapılan bir şey de olmadığı için arızalanacağını düşünmüyorum :)

MAO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
Yapacağım şimdi. Fazla soru soruyorum bende farkındayım da yanlış bir şey yapmak istemiyorum o yüzden özür dilerim :((
Estağfurullah elbette sorucaksınız forumun amacı bu bilgi birikim paylaşmak sorun çözmek için burdayız

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Havalar sıcak sökette plastik yapıda esneme ve gevşeme payı olabiliyor yeni aldıysanız şüpheniz varsa seri numarasından garantisini sorgulayın herhangi bir servis kaydı var mı diye, ikinci el se zaten normaldir çalışıyorsa zaten sıkıntı yoktur sürekli aç kapa yapılan bir şey de olmadığı için arızalanacağını düşünmüyorum :)
Ben bunu yaparken sertti bastırırken kırıcam diye ödüm koptu. :(

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Ben bunu yaparken sertti bastırırken kırıcam diye ödüm koptu. :(
Siz ilk defa sistem kurduğunuz için biraz da korkuyla karışık yapıyorsunuz o yüzden kolay olan bir şey bile sizi zorlayabilir endişe etmeyin bir şeyi doğru yaptıysanız bozulma payı olmaz derin nefes alın havalar da sıcak kan ter içinde kalmayın :)

• Beğen
Reactions: MAO
KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Biosu güncelledim peşine de DOCP kısmından profil 1'i seçip başlattım. Yine aynı ekrandı kaldı ve F1 le biosa geri geldim. Son durumun resmini yükledim. @ugur.gozaydin

Ekli dosyalar

• 41609000-4d67-4e4a-8d5a-1ce5376bb5e9.jpg
    41609000-4d67-4e4a-8d5a-1ce5376bb5e9.jpg
    136.5 KB · Görüntüleme: 10
KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Siz ilk defa sistem kurduğunuz için biraz da korkuyla karışık yapıyorsunuz o yüzden kolay olan bir şey bile sizi zorlayabilir endişe etmeyin bir şeyi doğru yaptıysanız bozulma payı olmaz derin nefes alın havalar da sıcak kan ter içinde kalmayın :)
Bi şey diyim mi terledim baya ahaha :ROFLMAO:

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
4 bellek ile alakalı ya BIOS yada belleklerde bir sıkıntı çıkıyor olabilir. O yüzden önce DUAL denemekte fayda var sorun omu değil mi anlamak için.
2 bellek ile dediğinizi yaptım. Profil1 seçip açılınca 3600 mhzde gözüküyor ramlar. Windows da açıldı. 4 ram varken kasanın ışıkları 3 sönüp geliyodu. 2 ram varken ışıklar hiç gitmeden açıldı direkt. Aklıma geldi birde kasayı toplayan adam 3600 de açılmayınca crucial balistic 3200 mzh 8gb rgb ramlerinden 4 tane takıp denedi. Direk bir problem olmadan 3200 de açıldı bilgisayar.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
anakart modelinin destek kısmından ryzen 5000 serisi için uyumlu bellek listesinde ram ların dimm2 dimm4 desteği yok hatta direk destek marka olarak görünmüyor sen sıfır aldıysa 4x8 yerine 2x16 bak aynı model dual kit olarak marka yeni sanırım daha oturan bir destek yok. Sen yine de tüm ramları eleyerek dene belki birinde arıza vardır.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
4 rami de tekrar taktım. Şimdi de monitöre görüntü gelmiyor. Sinyal yok diyor. @ugur.gozaydin
ikisini takıp açıp biostan mhz değerini fabrika haline getirip sistemi açıp kapadıktan sonra tekrar 4 ünü takın açılır büyük ihtimalle dimm 4 desteği yok ramların yüksek mhz değerlerde. Siz docp den belli mhz değerlerini denemelisiniz 2400 2600 3000 3200 olmadıysa 3400 vs gibi eğer bunlardan birinde çalışmıyorsa dimm 4 deskteli 4x8 veya dimm 2 deskteli 2x16 ram almalısınız onu da en kolay anakart destek kısmından bellek bölümünde ram markalarına ve desteklediği mhz modül değerlerine göre seçip almalısınız.

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
ikisini takıp açıp biostan mhz değerini fabrika haline getirip sistemi açıp kapadıktan sonra tekrar 4 ünü takın açılır büyük ihtimalle dimm 4 desteği yok ramların yüksek mhz değerlerde. Siz docp den belli mhz değerlerini denemelisiniz 2400 2600 3000 3200 olmadıysa 3400 vs gibi eğer bunlardan birinde çalışmıyorsa dimm 4 deskteli 4x8 veya dimm 2 deskteli 2x16 ram almalısınız onu da en kolay anakart destek kısmından bellek bölümünde ram markalarına ve desteklediği mhz modül değerlerine göre seçip almalısınız.
2 ram takılı şuan biostan 2133e çektim auto yaparak. Anladım dediğinizi uyumluluk listesine de baktım kafamda oturdu biraz daha. Tüh ya öyle önerilince uyar diye düşündüm çok anlamadığım için yavaş yavaş öğreniyorum :((

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri