AMD 5800X için Anakart Tavsiyesi (Ocak 2022)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Öncelikle herkese hayırlı günler bu foruma bugün katıldım aranızda yeniyim katılma sebebimde tam olarak kendime ilk defa sistem toplayacağım. Çevremde bu konudan anlayan pek arkadaşım tanıdığım yok internet sayfalarında YouTube'da uzun uzadıya süren araştırmalarım sonucunda bir kaç parça seçimim oldu fakat kafamda hep soru işaretleri kalıyor bende tecrübe sahibi kişilere bu alandan yakından takip edenlere danışmak istedim yardımcı olmaya çalışacaklar için şimdiden teşekkür ederim.​

Dizüstü bilgisayar kullanıyorum artık ömrü doldu değiştirmediğim parçası kalmadı tek yapabildiğim interneti açabilmesi office programlarını bile çalıştıramayacak durumda 8.5 yıl oldu. Kullanım amacım günlük kullanım dışında 2k ayarlarda tatmin edici bir şekilde hikaye bazlı oyunlar oynamak yanında AutoCad çizimleri (Profösyonel değilim üstünde çalışacağım bilgisayardan dolayı uzaktan izleyerek fırsatım oldu) haricinde de programlama ile ilgileneceğim İş, Okul haricinde evde olduğum vakit bilgisayar başındayım bu yüzden kaliteli vakit geçirmek için kaliteli bir sistem toplamayı hedefliyorum

Seçmiş olduğum parçaların bir kısmı şu an için;
  • İşlemci : AMD Ryzen 7 5800X 
  • Anakart : Bir türlü karar veremedim forumlarda herkes önerilerde bulunuyor ve bazı yerlerde zen 3'ler için uyumsuzluk yaptıklarından BIOS güncellemesi gerektiğinden bahsetmiş asıl sıkıntı ise BIOS güncel olmadığı için görüntü oluşmadığından eski uyumlu parça bir işlemci ile güncelleme gerektiğinden bahsetmişler baktıklarımın bazıları şöyle;
    • Asus Prime X570-P ATX AM4 Soket Anakart
    • Asus Prime X570-Pro AM4 Soket Anakart
    • MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI Amd
    • MSI MAG B550 TOMAHAWK Amd
  • RAM : Corsair Vengeance RGB PRO 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL18 / CL16
  • Ekran Kartı : GeForce RTX 3070 Ti
  • SSD : Samsung 980 PRO 1TB 7000/5000MB/s NVMe M.2
  • + Kasa : Dark Guardian (DKCHGUARDIAN) | Kasa için kararlıyım siparişini indirimdeyken verdim
  • Güç kaynağı :  Daha araştırıyorum çok bilgi sahibi değilim 750w gibi bir şey düşünüyorum
  • Sıvı soğutucu : ARCTIC AR-ACFRE00046A 240mm | Bir çok kullanıcı memnun kalmış RGB meraklısı değilim mosfet kısmına da hava üfleyen küçük bir fanı var şu zaman için hoşuma gitti tabi ki her türlü öneriye açığım güzel bir indirim yakalayabilirsem alacağım
  • Monitör : 27", 2K, 144 Hz, IPS, düz panel bir monitör arıyorum acelem yok olabildiğince indirimdeyken almaya çalışacağım

Anakart başlığı altında açtım gündemimde olduğudan fakat istedim ki sizinde önerinizden tecrübelerinizden faydalanabilmek bu yüzden dolayı seçtiğim diğer parçaları da sizinle paylaştım önerilerinize açığım bazı sorularımda var şöyle;
  • Farklı farklı markalardan parça temin etmek bir sıkıntı çıkarır mı ? Seçmiş olduğum her parça neredeyse tamamı farklı markalardan oluşuyor ve her parçanın yazılımını yüklemek bilgisayara yük bindirdiğinden bahsetmişler siz ne düşünüyorsunuz ?
  • Sıvı soğutucu için ise bazı yerlerde sızdırma yapabileceğinden bahsetmiş(Bahseden kişi marka belirtmemiş) böyle bir şey ne kadar söz konusu endişelenmeli miyim ? Aldığım sıvı soğutuyucu sisteme bağlamadan sağlıklı olduğunu nasıl anlayabilirim ?

Zaman ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Cvp: Anakart tavsiye

Dostum selam , birçok sorun var çok fazla vaktim yok genel bir cevap vereyim .
Farklı farklı markalardan parça temin etmen sorun çıkartmaz .Anakartının Argb yazılımını yükler tüm sistemi ordan kontrol edersin , gerekli olmayan yazılımları kurmazsın yeterlidir . Ha kursan sorun olur mu ? Zerre olmaz bahsettiğin sistemle .

Onlarca sıvı soğutucu kullandım hiçbirinde olmadı şükür muhtemelen eski AİO larda olabilirdi fakat güncel sıvı soğutmalarda çok sanmıyorum milyonda bir ihtimal . Testi sıvı soğutucunun radyatörünü kasaya montajlamadan yapabilirsiniz , boruların birleşiminde nem yoksa sorun yoktur .

Anakart önerisi istemişsin direk şöyle bir link bırakayım tıkla tier listini gör . Bütçene uygun olanı sor değerlendirelim . 

( Am 4 yazısına tıklayıp bakabilirsin )

Diğer parçalar için müsait zamanımda yazacağım , anakart önerisi de yaparım .

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
RE: Anakart tavsiye

HoodeD_Sy' Alıntı:
Öncelikle herkese hayırlı günler bu foruma bugün katıldım aranızda yeniyim katılma sebebimde tam olarak kendime ilk defa sistem toplayacağım. Çevremde bu konudan anlayan pek arkadaşım tanıdığım yok internet sayfalarında YouTube'da uzun uzadıya süren araştırmalarım sonucunda bir kaç parça seçimim oldu fakat kafamda hep soru işaretleri kalıyor bende tecrübe sahibi kişilere bu alandan yakından takip edenlere danışmak istedim yardımcı olmaya çalışacaklar için şimdiden teşekkür ederim.​

Dizüstü bilgisayar kullanıyorum artık ömrü doldu değiştirmediğim parçası kalmadı tek yapabildiğim interneti açabilmesi office programlarını bile çalıştıramayacak durumda 8.5 yıl oldu. Kullanım amacım günlük kullanım dışında 2k ayarlarda tatmin edici bir şekilde hikaye bazlı oyunlar oynamak yanında AutoCad çizimleri (Profösyonel değilim üstünde çalışacağım bilgisayardan dolayı uzaktan izleyerek fırsatım oldu) haricinde de programlama ile ilgileneceğim İş, Okul haricinde evde olduğum vakit bilgisayar başındayım bu yüzden kaliteli vakit geçirmek için kaliteli bir sistem toplamayı hedefliyorum

Seçmiş olduğum parçaların bir kısmı şu an için;
  • İşlemci : AMD Ryzen 7 5800X 
  • Anakart : Bir türlü karar veremedim forumlarda herkes önerilerde bulunuyor ve bazı yerlerde zen 3'ler için uyumsuzluk yaptıklarından BIOS güncellemesi gerektiğinden bahsetmiş asıl sıkıntı ise BIOS güncel olmadığı için görüntü oluşmadığından eski uyumlu parça bir işlemci ile güncelleme gerektiğinden bahsetmişler baktıklarımın bazıları şöyle;
    • Asus Prime X570-P ATX AM4 Soket Anakart
    • Asus Prime X570-Pro AM4 Soket Anakart
    • MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI Amd
    • MSI MAG B550 TOMAHAWK Amd
  • RAM : Corsair Vengeance RGB PRO 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL18 / CL16
  • Ekran Kartı : GeForce RTX 3070 Ti
  • SSD : Samsung 980 PRO 1TB 7000/5000MB/s NVMe M.2
  • + Kasa : Dark Guardian (DKCHGUARDIAN) | Kasa için kararlıyım siparişini indirimdeyken verdim
  • Güç kaynağı :  Daha araştırıyorum çok bilgi sahibi değilim 750w gibi bir şey düşünüyorum
  • Sıvı soğutucu : ARCTIC AR-ACFRE00046A 240mm | Bir çok kullanıcı memnun kalmış RGB meraklısı değilim mosfet kısmına da hava üfleyen küçük bir fanı var şu zaman için hoşuma gitti tabi ki her türlü öneriye açığım güzel bir indirim yakalayabilirsem alacağım
  • Monitör : 27", 2K, 144 Hz, IPS, düz panel bir monitör arıyorum acelem yok olabildiğince indirimdeyken almaya çalışacağım

Anakart başlığı altında açtım gündemimde olduğudan fakat istedim ki sizinde önerinizden tecrübelerinizden faydalanabilmek bu yüzden dolayı seçtiğim diğer parçaları da sizinle paylaştım önerilerinize açığım bazı sorularımda var şöyle;
  • Farklı farklı markalardan parça temin etmek bir sıkıntı çıkarır mı ? Seçmiş olduğum her parça neredeyse tamamı farklı markalardan oluşuyor ve her parçanın yazılımını yüklemek bilgisayara yük bindirdiğinden bahsetmişler siz ne düşünüyorsunuz ?
  • Sıvı soğutucu için ise bazı yerlerde sızdırma yapabileceğinden bahsetmiş(Bahseden kişi marka belirtmemiş) böyle bir şey ne kadar söz konusu endişelenmeli miyim ? Aldığım sıvı soğutuyucu sisteme bağlamadan sağlıklı olduğunu nasıl anlayabilirim ?

Zaman ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim.

İşlemci seçiminiz iyi ama şuarada 1 ay gibi bir süre var. 5800X 3D modeli çıkacak onu alın. Performans olarak Ryzen 5000 ailesine çıkan en güçlü oyun işlemcisi kendisi.

Anakart olarak X570-P modelini geçin pek başarılı bir VRM yani güç beslemesi yok. 5800X ile tercih etmeyin. B550 Tomahawk yerine X570 Tomahawk tercihi ki kendisi 2500-2700 TL arası fiyatlara satılıyor ve ASUS üründe Prime X570-PRO ürünü ki kendisi 3.700-4.000 TL bandına satılıyor tercih edilebilir. Ancak size önerilerim 4K bütçeye kadar X570 modelinde 5800X ile yakışacak tarzda aşağıda.
  1.  (WiFi modeli birebir aynı sadece WiFi artısı var) - Prime X570-PRO ve TUF X570-PRO ile birebir aynı güç tasarımına sahip. 50 Amper 12 FAZ Bu 3 modelin birbirinden farkları diğer özelliklerde ki onlarda birbirine yakın. TUF X570 PRO modelinin en büyük artısı bir tık daha iyi ağ yongasına sahip ama arada dağlar yok kablolu ağ yongasından bahsediyorum. Birde tüm modellerin aradalarında giriş/çıkış portu farkları var karar sizin. Son olarak Asus Rog Strix X570-F Gaming modelide bu 3 ASUS anakart ile aynı güç tasarımına sahip. Diğer özellikleri daha cazip gelirse bu ASUS ürünleri içinde tercih edilebilir ama aşağıdaki modellerden daha güçlü değil bilginiz olsun. E modeli MSI UNIFY ile aynı güçte onlar kıyaslanabilir ama ben piyasada 4.5K ya kadar bulamadım.
  2.  - Yukarıdaki ASUS ürününden 10 Amper daha güçlü 60A 12 FAZ bir VRM tasarımına sahip. Birebir benzer güç yapısına sahip kendi içindeki diğer modeli Tomahawk WiFi modeli. En büyük artısı X570S ürünlerde anakart üzerindeki çipset üzerinde fan soğutma olmaması. Diğer özelliklerini giriş çıkış portları vs. gibi şeyleri karşılaştırırsınız.
  3.  - 60A 12 FAZ bir VRM güç tasarımına sahip. Diğer özellikleri karşılaştırabilirsiniz.
  4.  - Yukarıdaki 3 modelden daha güçlü bir VRM tasarımına sahip 75 Amper 14 FAZ. Diğer özellikleri karşılaştırabilirsiniz.
ANAKART X570 NOT : Başka önerim yok piyasada X570 olarak 4K civarlarında kadar. Piyasaya baktım o yüzden başka öneride bulunmadım. Gigabyte önermedim X570 olarak çünkü minimum 50A bir model bulamadım.

B550 önerilerim:
  1.  - Piyasadaki en güçlü anakartların başlarında gelen bir modeldir. 16 FAZ 90 Amper VRM güç tasarımına sahip oldukça dolu özellikleri barındıran bir modeldir. X570 ve B550 farkını aşağıda anlattım bakarsınız.
  2.  - 1 numaradaki ASUS B550-XE ile aynı güç tasarımına sahip yine dolu bir modeldir.
  3.  - 12 FAZ 60 Amper gücünde bir anakarttır.
ANAKART B550 NOT : Başka önerim yok piyasada X570 olarak 4K civarlarında kadar. Piyasaya baktım o yüzden başka öneride bulunmadım. Gigabyte önermedim B550 ailesinde 4K fiyatlara kadar minimum 50A bir model var ama oda fiyat olarak saçma değmez.

ANAKART NOT : B550 ile X570 arasındaki en büyük farklar şunlar. Birincisi X570 anakartların çoğunda anakart üzerinde çipset bölümünden ekstra fan var. B550 ailesinde bu fan yok. Bu bir artıdır B550 ailesi için. Mekanik parçalar her zaman uzun bile sürse bozulmaya eğilimlidir. Riski düşürüyorsunuz olmadığında. Diğer bir fark ise B550 anakartlarda 1 adet PCIe 4.0 M.2 yuvası oluyor diğer yuvalar 3.0 ve tüm yuvaları doldurursanız ya 1 adet M.2 soketi devre dışı kalıyor yada genelde 2 SATA portu devre dışı kalıyor. X570 anakartta ne disk sınırı nede PCIe 3.0 soketi var hepsi 4.0 destekli. Bunlardan ibaret en büyük farklar.

RAM seçiminizde 3600MHz seçecekseniz CL17 üzerine çıkmayın. Piyasada CL16 ve CL14 bellekler var tercih edilebilir. Bu frekansta düşük CL değeri avantajlıdır. Ayrıca yine piyasada 4000MHz CL18 veya bu frekans üzerinde ama CL19 gecikmeye kadar bellekler var bunlarda tercih edilebilir. Marka olarak Corsair, Crucial, XPG/ADATA, TEAM, PNY, Kingston/HyperX, Slicon Power, Patriot, Thermaltake, GeIL gibi markalar tercih edilebilir. Önerim Crucial markasında bir bellek tercih etmeniz olur. OC performansları oldukça başarılıdır.

Ekran kartı 3070 ile 3070 Ti arasında dağlar yok çok yakınlar. Bu yüzden 3070 de listenizde olsun. 750W bir PSU altına inmeyin bu kart ve bu donanımlar ile. W değeri ne kadar yüksek olursa sistem yüke girdiğinde PSU biriminin boşta kalan kısmı o kadar çok olur ve buda ürünün aşırı ısınmasına engel olur ve buna bağlı fan sesi az ve hiç olmaz. Marka olarak, XPG, ASUS, MSI, Gigabyte, Thermaltake, Corsair, Cooler Master, FSP, Seasonic, Silver Stone, NZXT, EVGA, BitFenix gibi markaları tercih edebilirsiniz. Size tavsiyem kaliteli Bronze veya GOLD aşağısına inmeyin.

Soğutucu olarak Arctic Liquid Freezer II ürün gamından ki yeni A-RGB versiyonuda var veya SilverStone IceGem serisinden bir ürün alabilirsiniz. 240mm altına inmeyin. Bu markaların bu ürün gamı piyasadaki çoğu markanın aşırı pahalı ürünleri ile aynı veya daha iyi performansı daha ucuza sağlamanıza olanak tanıyor. Ayrıca Arctic ürünü 6 yıl ve SilverStone ürünü yanılmıyorsam 3 veya 5 yıl garantili.

Kasa bu sisteme biraz düşük segment kalmış ama MESH yapıda F/P oranı iyi bir modeldir sorun yok.

SSD olarak seçtiğiniz model IOPS başarılı konusunda piyasadaki en iyi disklerden birisidir. Sorun yok yani. Ama performans dengi veya daha iyi alternatifleri var piyasada.

• Corsair MP600 Pro 1TB M.2 NVME - PCIe 4.0 x4 NVMe 1.4 + 7000MB/s Okuma-5550MB/s Yazma + 780.000 IOPS Okuma-360.000 IOPS Yazma + 700 TBW Yazım Ömrü + 1.7 Milyon Saat Arızalar Arası Çalışma Süresi
  • Crucial P5 PLUS 1TB M.2 NVME - PCIe 4.0 x4 NVMe 1.4 + 6600MB/s Okuma-5000MB/s Yazma + 630.000 IOPS Okuma-700.000 IOPS Yazma + 600 TBW Yazım Ömrü + 2 Milyon Saat Arızalar Arası Çalışma Süresi
  • WD Black SN850 1TB M.2 NVME - PCIe 4.0 x4 NVMe 1.4 + 7000MB/s Okuma-5300MB/s Yazma + 1.000.000 IOPS Okuma-710.000 IOPS Yazma + 600 TBW Yazım Ömrü + MTFB yani Arızalar Arası Çalışma Süresi değerini bulamadım. Belirtilmemiş ama minimum 1.2M değerindedir diye tahmin ediyorum
  • Samsung 980 PRO 1TB M.2 NVME - PCIe 4.0 x4 NVMe 1.3C + 7000MB/s Okuma-5000MB/s Yazma + 1.000.000 IOPS Okuma-1.000.000 IOPS Okuma + 600 TBW Yazım Ömrü + 1.5 Milyon Saat Arızalar Arası Çalışma Süresi
  • MSI Spatium M480 1TB M.2 NVME - PCIe 4.0 x4 NVMe 1.4 + 7000MB/s Okuma-5500MB/s Yazma + 350.000 IOPS Okuma-700.000 IOPS Okuma + 700 TBW Yazım Ömrü + 1.6 Milyon Saat Arızalar Arası Çalışma Süresi
Bunlar 6K bütçeye kadar 5000MB/s değerinin üzerinde okuma/yazma sunan önerilerim. Eğer size 5000-4000MB/s okuma-yazma değerleri fark etmezse önerebileceğim bu listeye ek bir disk daha var aşağıda.

- PCIe 4.0 x4 NVMe 1.3 + 5000MB/s Okuma-4400MB/s Yazma + 760.000 IOPS Okuma-700.000 IOPS Okuma + 1800 TBW Yazım Ömrü + 1.8 Milyon Saat Arızalar Arası Çalışma Süresi - Bu diskin en büyük artısı TBW değeri yani diskin garantisini bozmadan diske yazabileceğiniz maksimum veri boyutunun yüksek olmasıdır.

Önemli bilgiler : 
  • MTBF : Diskte oluşacak ilk ve ikinci hata arasındaki teorik çalışma süresidir. Saat cinsinden verilir.
  • TBW : Diske firma tarafından biçilen garanti süresinde yazılabilecek maksimum yazım ömrüdür. Bu şu demek oluyor, diske bir veri yazdığınızda ki diske kurduğunuz her yazılım(Oyun), indirdiğiniz veya kopyaladığınız her veri diske yazıldığı için bu TBW değerini doldurursunuz. TBW Terrabyte cinsinden bir veridir. Bu değer firmanın kendisini garantiye aldığı bir değerdir. Bu değer sembolik bir rakam gibidir firmanın kendisini garantiye aldığı bir değer. Bu değerin onlarca katına çıkabilirsiniz bu tamamen şans meselesi. Diskin garanti süresi içinde bu firmanın belirttiği TBW değerini aşarsanız ve disk arızalanırsa diskin garanti süresi varsa bile garanti dışı kalın. Bu yüzden bu değeri garanti süresi gibi önemli bir yerde tutun. Örnek vermem gerekirse ilk disk 1200 TBW değeri size 1200 TB veri yazma sınırı vermiş. Standart bir kullanıcı normal bir kullanımda en fala günlük 50 ila 100 GB veri yazar diske. Hadi siz abartı veri yazıyorsunuz her gün yüksek boyutlu dosyalar ile uğraşıyorsunuz 150GB yazıyor olun. Günde 150GB veri yazma ile 1200 TB veri yazabilmeniz için ortalama 9 yıllık bir süre harcamanız gerekiyor. Yada şöyle söyleyeyim 5 yıl buradaki her diskin garanti süresi. En düşük yazma ömrü olan 1200TB olarak hesaplayalım 5 yıl boyunca diske her gün 657.5GB veri yazabilirsiniz.
  • IOPS : Saniye başına girdi/çıktı değeri. Bu değer diskin saniyede kaç adet işlem girdisi ve çıktısı yapabileceğini gösteren bir değerdir. Ne kadar yüksek o kadar fazla işlem hızı demek.
  • MB/s : Bu değerler okuma ve yazma işleminde diskin çıkabileceği maksimum hızlardır. Saniye başına yazan rakam kadar Megabyte veri yazıp/okuyabilir anlamına geliyor.
Özetle özellik verileri ne kadar yüksek o kadar iyidir. Disk alırken özellik olarak ilk bakacağınız veri Garati süresi ve TBW değeri olsun. Sonra IOPS ve okuma yazma hızları. MTFB değeri sona kalsın zaten düşük rakamlar değiller MTFB değerleri.

Monitör işi başlı başına ayrı bir durum. Birde F/P oranı yüksek ucuz bir ürün dediğiniz için ona şimdilik öneri yapmıyorum. Çünkü monitör fiyatları çok yükseldi. Bütçe limiti olmadan onda öneri yapamam.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Ben yazana kadar Uğur kitap gibi yazı yazmış , eline koluna sağlık , bilgine sağlık . Birkaç dipnot ekleyeyim 3070 ve 3070 ti arasında performans farkı çok yok fakat 2. El satış hızı arasında çok fark var , ti modeli mininge daha yatkın olduğu için daha çok tutuluyor . Eğer yakın zamanda satma niyetiniz yoksa Uğurun da bahsettiği gibi 3070 e yöneltebilirsiniz , kesinlikle aradaki fiyat farkına değmez . 
Ben anakart önerseydim eğer çok daha düşük fiyatlı benzer işleri görecek anakartlar önerirdim . Ryzen 5 7 9 a eskisi gibi insanlar OC yapmıyor çünkü gerek duymuyor , hali hazırda çok güçlü işlemciler . Doğru soğutma doğru hava akış ile b550 ler ve işlemciler gayet serin çalışıyor , eğer SSD lerimin hepsi gen 4 M2 olacak diyorsanız x serisine yönelin eğer öyle bir planım yok 1 tane yüksek hızda okuma yazma SSD si yeter bana diyorsanız B550 anakartlara yöneltebilirsiniz . ( 5600 x 4.65 GHz de B550 aorus elite anakart güç beslenmesinin sadece yüzde 60-70 arasını kullanıyor hwinfodan izleyebilirsiniz )

Monitör için indirim kovalamak gerekli gerçekten , cuma günleri incehesap ve itopya bakın güzel indirim denk gelebiliyor .
Son olarak lütfen görüntüsü için Corsair ram tercih etmeyin . Kaliteli çipi olan bir ram e yönelin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Anakart konusunda iyi bir model kullanılırsa işlemci daha yüksek frekanslara daha düşük voltaj değeri ile çalışabiliyor. Sırf OC için düşünmeyin bunu. Ayrıca daha yüksek frekanslarda uzun süre kalabiliyor düşük voltaj neticesinde düşük sıcaklık ve buna bağlı yüksek frekans seviyesi. Bu yüzden VRM yapısı güçlü bir anakart seçilmesi daha doğru olur. Ayrıca ileride 16 çekirdek 32 izleğe sahip 5950X gibi bir işlemciye geçilebilir belki anakart bu zemini oluşturuyor. Bu yüzden uzun vadeli düşünülerek anakartı yüksek model olarak tutmakta her zaman fayda var bence. İleriye yatırım amaçlı almışken düşük bir VRM setine düşülmemeli bence.

Diğer konuya gelirsek X570 vs B550 yani. B550-XE anakartı 90A güç tasarımına sahip ve PCIe 3.0/4.0   bu bağlantıdaki Riser Kartı var ürünün kutusunda. Bu karta 4 adet M.2 disk takıp PCIe 3.0 olarak yüksek performansta kullanabilir ki RAID ile birleştirilip PCIe 4.0 performansı da alınabilir. Bu tür artıları göz ardı etmemek gerek. 1 adet  PCIe 4.0 bence yeterli genel olarak ana Windows kurulumuna ev sahipliği yapan disk için. Sırf PCIe 4.0 olacak tüm soketler diye genel ürün yapısının artıları göz ardı edilemez bence. @"BatuhanKLC" 'ye fiyatta esneme olacaksa burada X570 konusunda katılabilirim. Mesela B550-XE ROG ürünü gücünde olan   bu ürün alınabilir. Normalde fiyatı 8K civarında şuan indirimde. Eğer bu alınmayacaksa fiyatta esnemede olmayacaksa MSI X570S EDGE MAX ürününü seçin X570 olarak. ASUS DARK HERO modele kadar fiyatta çıkılamayacaksa en güçlü X570 o ürün listemdeki.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

Zaman ayırıp bu kadar detaylı anlatmanız beni çok mutlu etti bunun için teşekkür etmek istiyorum. Yazdıklarınızı bir kaç kere okudum, araştırdım ve;

ASUS Rog Crosshair VIII DARK Hero X570 WiFi ben yanlış bakmadıysam fiyat ortalaması 8.000 civarlarında (PTT AVM gibi bir sitede dediğiniz fiyatta. Aynı kart bazı sitelerde 8.000, dediğim sitede 5.200 bu kadar fiyat farkı aynı kart için nasıl oluyor anlamadım) 8.000 civarlarında ki bir kartı alabilmem için güvenilir bir sitede en az %40 gibi bir indirime girmesi gerekiyor. Böyle üst seviye bir kartında o kadar çok indirime gireceğini düşünmüyorum gelecek indirim ancak abartacak olursam %30 olsun bu durumda bu kart benim boyumu aşıyor söylediğiniz gibi ASUS ROG STRIX B550-XE kartını inceledim diğer kartlar ile kıyasladım ve sadece 1tb M.2 SDD takmayı düşünüyorum bu durumda da B550 model bir anakartın beni memnun edeceğinden şüphem kalmadı tercihimi B550-XE'den kullanacak gibiyim.

Corsair Vengeance RGB PRO chipinden bahsetmişsiniz bundan haberim yoktu kullanan bir arkadaşım önermişti hazır kullanan biri var memnun olduğunu da söylediği için o tercihte bulunmuştum ikisinin teknik özelliklerini sizin değerlendirmeniz sonrasında inceledim bellek modülü, pin sayısi, VDD birebir aynı ikside Intel XMP 2.0 var hiç bir fark göremedim özelliklerine baktığım zamanda genellikle Gb, Mhz ve Cl sayısına bakarak seçmiştim başka sitelerde de yazılan özellikler sadece bunlar daha iyi bir tercihte bulunabilmem için bu söylediklerim haricinde nereden hangi özelliklere bakarak RAM seçimi yapmam daha bilinçli bir hareket olur ?

Pcx1 slottan kiminde 2 kiminde 3 tane var internete yazdım bu slot ne için kullabilirim diye ses kartı takılır dediler ama zamanın ses kartları da x16 uyumlu yapıyorlarmış onun için yer kaplamaktan başka bir işe yaramadığını anlatmışlar bu kadar önemli olmayan bir şey anakart üreticileri neden 2 veya 3 slot koyuyorlar bu durumu pek anlayamadım. Bu anakart yanında b550-E modeli de var neredeyse aynı gibi acaba VRM güçlerinde mi farklılık var aralarında ki fark nedir ? 

Birde videolarını izlerken PCle 4.0 M.2 için 5GB/s max destekliyor diye anlatmış 4.0'lar 8GB/s kadar destekliyor diye biliyordum özelliklerinde de öyle yazıyordu böyle bir durumda seçmiş olduğum SSD tam performans kullanamıyor oluyorum galiba ya da anlatan arkadaş yanlış telaffuz etmiş olabilir mi ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Size bıraktığım bağlantıda yani Amazon.com.tr adresinde ürün 5.868 TL fiyatındaydı. İndirime girmişti ve satıcısı Amazon Türkiye idi. Stok bitmiş sanırım fiyat yine 8K olmuş. İndirimler olur olmaz diye bir şey yok. Şöyle ki yılın 3. çeyreğinde bir aksilik olmazsa Ryzen 7000 serisini yani 5000 ailesinin sonraki neslini göreceğiz. Bu yüzden eski seri bileşenlerde stok eritmeler yer yer olacaktır fiyat avantajıyla. Burada güven duyulmayacak bir siteden öneri yapmayız. Bunu özetleyeyim dedim.

Bellek konusunda daha önce burada paylaştığım hiçbir bellekte bir sorun yaşayan görmedim. Önerdiğim bellekleri biliyorum çalışıyorlar AMD sistemleri ile sorunsuz. @"BatuhanKLC" 'nin üzerinde durduğu şey Samsung B-Die yongalara sahip bir RAM seçerseniz AMD sistemlerde daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz demek istiyor. İlle de bu yongaya sahip bir bellek almak isterseniz   şu siteyi kullanabilirsiniz bu yongaya sahip bir bellek bulmak için.

PCIe X1 soketlerine pek çok şey takılıyor. Önemsiz bir şey değil kendisi. USB HUB çoğaltıcısı kartı, Thunderbolt kartı, ses kartı veya ağ kart gibi çok çok fazla seçenek var. Olması olmamasından çok çok daha iyidir. B550-E anakartı daha alt segment bir model XE ile karıştırmayın. Ancak dolu bir modelde X570S MSI Torpedo ayarında sayılır 70A 16 FAZ bir modeldir. Size önermediğim anakartları bilmiyor değilim önermememin bir sebebi var. 

M.2 hız sorunuza gelirsek. PCIe 4.0 hattına takacağınız PCIe 4.0 M.2 diskinin hızı PCIe 4.0 hattının maksimum hızıdır 5000 limitli değil yani. Anakartınızın sitesinden teyit edin böyle bilgileri ezbere başkasına göre bilgiyi doğru kabul etmeyin.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

İlgileriniz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim bir çok konuda bana yardımcı oldunuz bilmediğim bir çok ince ayrıntıyı sayenizde öğrenmiş oldum tüm sorularımı yanıtladınız şu an için başka sorum kalmadı sağlıklı günler dilerim. sizin önerilerinizi de değerlendirdikten sonra listemi bu şekilde yaptım;

İşlemci : AMD Ryzen 7 5800X / AMD Ryzen 7 5800X 3D (takipteyim)
Anakart : ASUS ROG STRIX B550-XE
RAM : Crucial Ballistix RGB 16GB(2x8GB) 3600MHz CL16 DDR4
Ekran Kartı : Asus ROG Strix GeForce RTX 3070
SSD : Samsung 980 PRO 1TB 7000/5000MB/s NVMe M.2
+ Kasa : Dark Guardian (DKCHGUARDIAN)
Güç kaynağı : Tercihte bulunmadım
Sıvı soğutucu : Arctic Liquid Freezer II 240mm A-RGB

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Güzel sistem bir sorun yok. Sadece sıvı soğutucuyu aynı modelin kasa destekliyorsa 280mm modelini alın derim. 360mm çoğu üründen daha başarılı kendisi. 240mm bu modelde oldukça başarılı ama bilgisini vereyim dedim.

PSU konusunda size önerdiğim markaları daha önce paylaşmıştım. XPG, ASUS, MSI, Gigabyte, Thermaltake, Corsair, Cooler Master, FSP, Seasonic, Silver Stone, NZXT, EVGA, BitFenix gibi markaları tercih edebilirsiniz. Size tavsiyem kaliteli Bronze veya GOLD aşağısına inmeyin. 750W minimum düşünün.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Cvp: AMD 5800X için Anakart Tavsiyesi (Ocak 2022)

Eline sağlık Uğur , aktif yazamadım yoğundum ama takip ettim . Bilgilendirici bir konu oldu . PSU için dipnot düşeyim , eğer core reactor 650 w ya da 850 w alırsan muhtemeldirki elektrik sesi sorunu ile karşılaşacaksın ( özellikle 650w ) ses takıntın varsa önermem bilgin olsun .

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
BatuhanKLC' Alıntı:
Eline sağlık Uğur , aktif yazamadım yoğundum ama takip ettim . Bilgilendirici bir konu oldu . PSU için dipnot düşeyim , eğer core reactor 650 w ya da 850 w alırsan muhtemeldirki elektrik sesi sorunu ile karşılaşacaksın ( özellikle 650w ) ses takıntın varsa önermem bilgin olsun .

Bu PSU sorunu kronik arızalarda nette görmedim. Sizin yaşadığınız bir durum mu bu yoksa çevrenizde gözlemlediğiniz bir durum mu? Bu PSU ürününü ilk çıktığından beri çokça kez önerdim daha kimse bana böyle bir geri dönüş yapmadı da ondan sordum.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

( Sesi buradan net dinleyebilirsiniz ) 

Bu da farklı bir başlık 
Daha önce elime 650 w core reactor geçti uzunca süre kullandım onda da vardı . Şu an 850 w Gold sertifikalı sistemimde mevcut onda da var . Yok diyen kişiler muhtemelen sesi duyamıyor ( mesh olmayan kasalarda duyulmuyor kolay kolay ) . Bir de click sesi problemi var ama o her üründe yok 650 de vardı ama şu an kullandığımda yok . İşin kötü tarafı xpg de muhattap yok . Ben aldım diye ürün övücülüğü yapmayacağım her ne kadar 850 w Gold core reactor Tier S sınıfta bulunsa da muhtemelen hiçbir sisteme önermem de takmam da . ( Bu kadar yerden yere vurduktan sonra bir farklı iyi yönünden bahsedeyim 650w aynı sistemle pirizden yükte 400 w çekerken 850 w aynı sistemle pirizden 370 w çekiyor sebebini bilmiyorum . Kapasitörlerin kalitesinden olabilir )

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Yabancı kaynaklara baktım bu sorun belli bir tarihten sonra çıkmış bazı kişilerde. Hepsinde değil. Bunu özellikle belirttim ki çok az bir kitlede gördüm sorunu söyleyen ama sorun olmadığını belirten ciddi bir kitle kullanıcıların yorumlarına geri dönüş yapmış. Büyük ihtimalle fabrikasyon sürecine bağlı bir seri üründe olan bir sorun. Güncelde bu sorundan bahseden bulamadım. Zaten bizde uzun zamandır bu ürün gamı tedarik edilmiyor stoklar eski uzun zamandır. Yani yeni konularda güncel sayılmaz ürün olarak. Birde Click sesi sistem açıldığında yada kapandığında çıkıyorsa bu net bir sorun denemez. PSU akım başlangıcı ve bitiminde role sesi yapıyordur büyük ihtimalle. Özetle ürünün güncel fabrikasyon sürecinde bu sorundan bahseden olmamış yabancı kaynaklarda.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Dediğim gibi 2 elimde olan ürünün 2 sinde de aynı sorun var . 2021 8. Aya ait ürünün faturası 850 w , üründe sorun olması değil ki asıl mesele  değişim talep edeceğim bir firma bile yok karşımda. İncehesap aracılığı ile almıştım bundan dolayı İncehesap ile görüştüm bizim stoklarımızda ürün yok , çok iade olduğu için şu anlık çalışmıyoruz firmanın güç kaynakları özelinde , değişim talebi ile gönderirseniz muhtemelen 1 ay sürer işlemler dendi .

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
BatuhanKLC' Alıntı:
Dediğim gibi 2 elimde olan ürünün 2 sinde de aynı sorun var . 2021 8. Aya ait ürünün faturası 850 w , üründe sorun olması değil ki asıl mesele  değişim talep edeceğim bir firma bile yok karşımda. İncehesap aracılığı ile almıştım bundan dolayı İncehesap ile görüştüm bizim stoklarımızda ürün yok , çok iade olduğu için şu anlık çalışmıyoruz firmanın güç kaynakları özelinde , değişim talebi ile gönderirseniz muhtemelen 1 ay sürer işlemler dendi .

Dediğim gibi belli bir ürün gamında yani bir partide sorun çıkmış büyük ihtimalle. Sanırım bu yüzden stoklarda sorun var uzun zamandır. Markanın servis ve iletişim ağına bir yorum yapamam o farklı bir durum değerlendirmesi ama bende yabancı kaynaklarda servis ağı ve iletişimde yetersiz olduklarını okudum. Bilgilendirme için sağ ol. Sen söylemesen ve detaylarını araştırmasam bu bilgilerin önüme düşmesi uzun bir zaman alırdı.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

Her zaman elimden geldiğince paylaşırım bilgimi , sen de sağ ol . Keyifli forumlar . Dipnot ekleyeyim bu gün endeks bilişim ile görüştüm ve ürün hala stoklarında yokmuş o dan dolayı servise göndersem dahi sonuç alamayacağım .

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
RE: Cvp: Anakart tavsiye

ugur.gozaydin' Alıntı:
Güzel sistem bir sorun yok. Sadece sıvı soğutucuyu aynı modelin kasa destekliyorsa 280mm modelini alın derim. 360mm çoğu üründen daha başarılı kendisi. 240mm bu modelde oldukça başarılı ama bilgisini vereyim dedim.

PSU konusunda size önerdiğim markaları daha önce paylaşmıştım. XPG, ASUS, MSI, Gigabyte, Thermaltake, Corsair, Cooler Master, FSP, Seasonic, Silver Stone, NZXT, EVGA, BitFenix gibi markaları tercih edebilirsiniz. Size tavsiyem kaliteli Bronze veya GOLD aşağısına inmeyin. 750W minimum düşünün.

Araştırmalarıma devam ediyorum almadan önce de sormak istedim FSP Hydro G ile FSP Hydro G Pro arasında ki fark nedir ?
FSP Hydro G - 2.500, FSP Hydro G Pro - 1.900 civarlarında Pro olan model şu an Trendyol'da %21 indirime girmiş ve 1.400 kadar inmiş durumda alsam mı diye düşündürmedi değil kendi sitesinden de baktım özelliklerine 

Boyutlar(U x G x Y) :150 x 170 x 86mm
Korumalar :OCP/OVP/ SCP/ OPP/ UVP/ OTP
Güvenlik Sertifikaları :CE/TUV/FCC/CCC/BSMI/RCM/KC

Boyutlar(U x G x Y)150 x 150 x 86mm
KorumalarOCP, OVP, OPP, SCP, OTP 
Setrifikalarını yazmamış

Olumlu yorumlarınız neticesinde almayı düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz ?

indirimli olan ürün ; 

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

G PRO modeli daha güncel bir ailenin ürünü. Kablo yapıları ve ürünün kendisinde bazı artı güncellemeler barındırıyor. Düz G serisi aslında daha ucuz ve daha eski olan model o yüzden PRO versiyonu seçin.

Ayrıca alternatif olarak   şu ürünü alabilirsiniz. BitFenix markası oldukça kaliteli firmalardan birisidir ki yakın zamanda ülkemize giriş yapan ürünlerden birisi kendisi. Ürün oldukça başarılı bir üründür tercihleriniz arasına alabilirsiniz.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

Güncel durum hakkında (+ olanlar indirip yakalıp almış olduklarım);
+ İşlemci : AMD Ryzen 7 5800X
+ Anakart : ASUS ROG STRIX B550-XE
RAM : Crucial Ballistix RGB 16GB(2x8GB) 3600MHz CL16 RGB DDR4 (₺1.200 gördüm fakat şu aralar stoklarda bile yok ve fiyatları arttı umarım stoklara yine bu fiyat aralağında gelir)
Ekran Kartı : Asus ROG Strix GeForce RTX 3070
SSD : Samsung 980 PRO 1TB M.2 SDD
+ Monitör : ViewSonic XG2705-2K
+ Kasa : Dark Guardian - DKCHGUARDIAN
Güç kaynağı : FSP Hydro G Pro HG2-750 750 W / BitFenix 750W M 750 80+ Gold Tam Modüler
+ Sıvı soğutucu : Arctic Liquid Freezer II 280mm

Ram, SSD ve güç kaynağı için şu zamana kadar bir indirim söz konusu olmadı.

Güncel sorularım;
  • Bazı çevremdeki insanlar 750W değilde 1000W bakmamı önerdiler fakat böyle bir sistem için 1000W abartılı olmaz mı ? Sizce 1000W için imkanlarımı zorlamalı mıyım ?
  • Monitörü aldım ve hayatımın çağ atladığı bir dönem olmuş olabilir ilk defa böyle bir tecrübe yaşıyorum tabi 2k kullanmam elimde ki dizüstü pc ile mümkün olmadığından daha tam potansiyel tecrübe etmiş değilim. Monitör gözüme çarpan bir hatası kusuru olmadı 5 günlük kullanımımda, teknik olarak bu monitörün sorunsuz olduğunu teyit edebilmem için nasıl bir test yapıp değerlendirmeye almalıyım ?
  • Ve can alıcı bir durum RTX 3070 gibi performanslı bir kart almam şu zamanlar için mümkün değil çalışıp para biriktirmem lazım. Diğer parçaları tamamlamama az kaldı işlemcimin grafik sürücüsü olmadığından sistemi çalıştırsam bile görüntü alamayacağım geçici olarak görüntü alabileceğim bir ekran kartı takmam mümkün olabilir mi ? Yoksa çok aşırı saçma mı davranmış olurum ? Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

1. Sorunun cevabı ; O önerilere bakma , lüzumsuz para harcamana gerek yok dostum . Gayet kaliteli bir Psu seçmişsin. 600 W bile yetiyor bahsettiğin sisteme . 750 W rahat çalışması için önerilmiş bir değer . Psu ne kadar az yüke girerse ömrü o kadar uzun olur . 
2. Sorunun cevabı ; 2 tane yapman gereken test var 1. Ölü piksel testi 2. Ufo testi , 1. Testde ölü piksel kontrolü yapacaksın , 2. testte de ghosting kontrolü yapacaksın.
3. Sorunun cevabı ; 0 mı istiyorsun ekran kartını 2. el mi ? Eğer 0 alacaksan 2. elde kolay satabileceğin modellere yönelebilirsin . 2. El alacaksan eğer 1050ti tercih edebilirsin , hem kartı alana kadar düşük/orta ayarlarda seni idare eder A+ oyunları . Eğer 0 alacağım satma gibi bir düşüncem de yok dersen ,  önerebilirim (1080 p düşük ayar kartıdır ötesine geçmek pek mümkün değil)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri