Sistem Montaj'ına yardım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sıfırlama yapmayın direkt USB ile format atın ve mümkünse Windows 10 deneyin. 11 üzerinde hala sıkıntılar bitmiş değil en azından emin olalım.

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Sıfırlama yapmayın direkt USB ile format atın ve mümkünse Windows 10 deneyin. 11 üzerinde hala sıkıntılar bitmiş değil en azından emin olalım.
@ugur.gozaydin Windows'u usb üzerinden yeniden kurdum gerekli şeyleri vs tekrardan yükledim. Deneme amaçlı oyun indirdim ondan uzun sürdü ama yine aynı hatayı aldım. Aygıt yöneticisinde resmini koyduğum şeyi güncelleyemedim bu ne oluyor?
Screenshot_3.png

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
@ugur.gozaydin Şu saate kadar bir sıkıntı yaşamamıştım hocam ama yine aynı windows mavi ekran hatasını verdi 2 dk önce.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
BIOS ayarlarınızdan Fast Boot ayarının kapalı olduğundan emin olur. Birde bana kurulu program listenizi ve aldığınız hata dahil genel olarak tüm mavi ekran hata dokümanlarını C > Windows > minidump klasöründen arşivleyip paylaşın.

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
* @ugur.gozaydin Dün gece 4-5 e kadar çözmeye çalışırken geç uyandım hocam. Şimdi size son durumu anlatacağım. Hataları oyun oynarken alıyorum. Şimdilik sadece deneyebileceğim iki oyun var Smite ve Dying Lİght 2 oynarken ikisinde de aldım. Bazen mavi ekran oldu bazen de ekran sadece karardı. Elimde şuan Xpg 3600mhz 2x16gb ramler var. İkisi de takılıyken 10 15 de içinde hataları alıyorum. Dün yatmadan (3-3,30 gibi) rami tek slota düşürdüm ve Dying Light 2'yi açık bıraktım. Uyandığımda saat 13.30 du oyun hala çalışıyordu bir hata vermemiş. Goodram varken de 4x8gb takılıyken hatayı alıyordum. 2x8gb yaptığımda sorunsuz oynayabiliyordum. Son durum bu şekilde. 32gb ram yaptığımda sorun sanki oluşuyor anlayamadım kafayı yicem geceden beri bunu çözmeye çalışırken.

**Program listesini ek'e koydum. Minidump klasörünün içi de boş.
*** Hatırladığım kadarıyla aldığım mavi ekranlar (kmode exeption not handled) (page fault in non paged area) (irql not less or equal).

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    69 KB · Görüntüleme: 5
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    27.4 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
gün içinde yine hata verdi hep bu sefer minidump dosyaları gözüküyor hocam yükledim ek'e.

Ekli dosyalar

• minidump.zip
    577.3 KB · Görüntüleme: 3

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
ASUS ile anakart için görüşün ve kartı servise verin. Kartı servise verdiğinizde 4 veya 2 adet fark etmiyor 32GB kapasitede yaşadığınız sorunu belirtin. Eğer anakart değilse işlemcinizi garantiye verin. Hatta ikisi aynı anda verilebilir. Hangisindeyse sorun benzer zaman diliminde halledilir.

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
ASUS ile anakart için görüşün ve kartı servise verin. Kartı servise verdiğinizde 4 veya 2 adet fark etmiyor 32GB kapasitede yaşadığınız sorunu belirtin. Eğer anakart değilse işlemcinizi garantiye verin. Hatta ikisi aynı anda verilebilir. Hangisindeyse sorun benzer zaman diliminde halledilir.
Hocam bugün ramlere memtest yaptım. Biri sorunsuz geçti fakat diğer rami test ettiğim sırada ya test kilitleniyor ya da kendini kapatıyor. Sıkıntılı olduğunu düşündüğüm rami ne zaman takıp denesem mavi ekran hatalarını alıyorum. Fakat diğerinde bir problem yaşamıyorum. Yine ramden patladım gibi geliyor bana ama.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    75.8 KB · Görüntüleme: 4

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Hocam bugün ramlere memtest yaptım. Biri sorunsuz geçti fakat diğer rami test ettiğim sırada ya test kilitleniyor ya da kendini kapatıyor. Sıkıntılı olduğunu düşündüğüm rami ne zaman takıp denesem mavi ekran hatalarını alıyorum. Fakat diğerinde bir problem yaşamıyorum. Yine ramden patladım gibi geliyor bana ama.
2 belleği aynı RAM soketinde mi test ettiniz?

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
2 belleği aynı RAM soketinde mi test ettiniz?
evet aynı ram soketinde test ettim. Sorun var mı diye diye anlayabilmek için tek tek yaptım birlikte teste sokmadım. Biri 3 saat sonrası 0 hata verdi, diğeri 3 veya 4 kez teste sokmama rağmen ya pc kapanıyor ya da test kilitleniyor. Sorunlu olduğunu düşündüğüm ram'i takıp bi şeyler yapmayı deneyince mavi ekran alıyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
evet aynı ram soketinde test ettim. Sorun var mı diye diye anlayabilmek için tek tek yaptım birlikte teste sokmadım. Biri 3 saat sonrası 0 hata verdi, diğeri 3 veya 4 kez teste sokmama rağmen ya pc kapanıyor ya da test kilitleniyor. Sorunlu olduğunu düşündüğüm ram'i takıp bi şeyler yapmayı deneyince mavi ekran alıyorum.
Bu kadar şanssız olamazsınız ya. :) 2 kit aldınız ikisinde de sorun yaşadınız. İade edin belleği o halde.

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Cidden çok kötüymüş şansınız. Ben böylesini uzun zamandır görmedim.
Son durum güncellemesi yapıyorum hocam. XPG ramlerin iadesi kabul edildi fakat daha para yatmadı. Goodram'in ise hala süreci Sİnerji ile devam ediyor ama sanki o kısımda sıkıntı çıkacak gibi. Elimde eski kasamdan kalma Kingstone red fury 8gb 2666 mhz ram vardı hocam dolapta yatıyordu 3 senedir. Aklıma o gelince onu taktım emaneten çalıştırıyor şuan problem çıkmadı :LOL:.
Yine 2x16 gb ram alayım diyorum hocam öneriniz var mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Son durum güncellemesi yapıyorum hocam. XPG ramlerin iadesi kabul edildi fakat daha para yatmadı. Goodram'in ise hala süreci Sİnerji ile devam ediyor ama sanki o kısımda sıkıntı çıkacak gibi. Elimde eski kasamdan kalma Kingstone red fury 8gb 2666 mhz ram vardı hocam dolapta yatıyordu 3 senedir. Aklıma o gelince onu taktım emaneten çalıştırıyor şuan problem çıkmadı :LOL:.
Yine 2x16 gb ram alayım diyorum hocam öneriniz var mı?
Bu sefer anakart QVL listesinden ilerleyelim. En azından daha sorunsuz olmalı ihtimali yüksek. Aşağıdaki linkteki aracı kullanın ve filtreleme yapın. Çıkan bellek kodlarıyla piyasada araştırma yapın ve listedeki bir belleği almaya çalışın.

Link : https://www.asus.com/tr/Motherboard...ming/TUF-GAMING-B550-PRO/HelpDesk_QVL_Memory/

Örnek olarak Patriot Viper 4 Blackout Series DDR4 32GB (2 x 16GB) 3600MHz Gaming Arbeitsspeicher Kit - 2.247 TL bu bellek listede var. Amazon Almanya üzerinden geliyor ama alınır Amazon var arada sorun olmaz. Sadece kargo beklersiniz biraz.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
ah be 16 gündür aynı konu devam ediyor demek baya şanssız çıktınız sanırım qvl listesi en sağlıklı karar olacak bu vakitten sonra uğur hocanın önerdiği listede var amazondan da alınır biraz bekletir almanya üzeri

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri